Jakie narzędzia są najlepsze do pielęgnacji psiej sierści?

Szczęśliwi właściciele krótkowłosych czworonogów, mogą zaopatrzyć się tylko w jedną szczotkę lub rękawicę do wyczesywania sierści. Pozostali zmuszeni są do korzystania z usług psich fryzjerów, mogą też sami zaopatrzyć się w sprzęt groomerski do pielęgnacji zwierząt.

Pudlówka

Jest to szczotka o dość szerokiej, płaskiej powierzchni. Pokryta cienkimi, zagiętymi drucikami, idealnie nadaje się zarówno do nadawania objętości szczotkowanej sierści, jak i wstępnego oczyszczenia przed gruntownym rozczesywaniem. Dzięki dużemu zagęszczeniu drucików, idealnie nadaje się do wyczesywania piachu z łap i podbrzusza psów o gęstej okrywie włosowej. Dobrze usuwa też igły sosnowe i mniejsze zanieczyszczenia, gromadzące się podczas spacerów. Można ją nabyć w wielu rozmiarach; w zależności od wrażliwości psa, dopasowuje się też stopień twardości i długość drutów. Należy pamiętać o tym, że pudlówka służy do szczotkowania wierzchniej warstwy sierści; nie należy dociskać jej do skóry psa.

Metalowy grzebień

Najczęściej zbudowany ze stali nierdzewnej, ze zróżnicowanym rozstawem ząbków. Nieco droższy od grzebieni osadzonych w drewnie, jest od nich mocniejszy i łatwiejszy do utrzymania w czystości. Może być stosowany do pielęgnacji zarówno suchej, jak i mokrej sierści. Służy do dokładnego rozczesywania włosów na całej ich długości i wyczesywania kołtunów. Nie używa się na raz całej jego powierzchni, lecz wybiera jeden lub drugi koniec, w zależności od potrzebnego rozstawu zębów. Czesać należy łagodnym ruchem, z włosem, dociskając grzebień do skóry psa. Dzięki temu wyczesuje się nadmiar podszerstka, zapobiegając jego sfilcowaniu.

Nożyczki

Niezbędne przy strzyżeniu uszu i łap, skracaniu brwi oraz nadawaniu fryzurze ostatecznego kształtu. Najczęściej stosowane są nożyczki ze stali nierdzewnej, o średniej długości. Ostrzone laserowo, są bardzo trudne do stępienia. Można wybierać pomiędzy modelami dla osób prawo i leworęcznych, o ostrych lub zaokrąglonych końcach i długości od kilku, do kilkudziesięciu centymetrów. Nożyczki o ostrych końcach są bardzo przydatne przy pozbywaniu się filcu i kołtunów, wymagających nacinania, gdyż umożliwiają przebicie się przez zbity włos. Z kolei okrągłe końce są bezpieczniejsze w przypadku strzyżenia w okolic oczu lub pracy z nadpobudliwym psem.

Trymer

Rodzaj metalowego grzebyka lub zgrzebła osadzonego na rączce. Służy do wyczesywania podszerstka i martwych włosów; stosowany przy pielęgnacji szorstkiej szaty, głównie u terierów i sznaucerów. Istnieje duży wybór trymerów; od bardzo małych, służących do pielęgnacji delikatnych i trudno dostępnych miejsc, po duże, pomocne przy trymowaniu większych powierzchni. Używając trymera należy pamiętać o wykonywaniu zdecydowanych, czeszących ruchów – zawsze zgodnie z kierunkiem, w którym rośnie sierść. Jest to narzędzie, które należy stosować z wyczuciem, aby nie skaleczyć psa. Najlepiej raz na kilka tygodni.

Zaopatrując się w sprzęt do pielęgnacji psiej sierści, warto zainwestować w jego dobrą jakość. Narzędzia zbudowane z lepszych materiałów, posłużą znacznie dłużej.