Jakie legowisko dla psa wybrać?

Wszyscy chcemy dla naszych czworonogów jak najlepiej, co często okazujemy rozpieszczając je użytecznymi podarunkami takimi jak np. specjalne legowiska. Które z nich wybrać, by naszemu pupilowi było jak najwygodniej? Na co zwracać uwagę?Każdy pies, podobnie jak człowiek, ma swoje potrzeby i preferencje. Dlatego właśnie wybierając legowisko dla naszego pupila warto zastanowić się, jaki rodzaj leża będzie mu najbardziej odpowiadał. Przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom legowisk i sprawdźmy, jakie są ich zalety.

Idealne dla seniora

Artretyzm i choroby stawów to przypadłości, które szczególnie często dotykają duże psy takie jak labradory czy owczarki niemieckie. Choroby te niestety nękają także inne rasy psów, zwłaszcza w późniejszych latach życia. Dla takich psów świetnym rozwiązaniem są tzw. legowiska ortopedyczne, które nie tylko łagodzą ból spowodowany chorobą, ale również działają terapeutycznie, poprawiając krążenie krwi, czy też powstrzymując powstawanie odleżyn. Wszystko to za sprawą dwóch elementów: pierwszy z nich to specjalna pianka wypełniająca takie legowisko, która dostosowuje się do kształtu psa i go „zapamiętuje”. Drugi z nich zaś to nisko położone, łatwo dostępne wejście, likwidujące potrzebę bolesnej dla seniora wspinaczki.

Dla podróżnika i rozrabiaki

Co natomiast gdy nasz pupil jest w sile wieku i na dodatek uwielbia spędzać czas na dalekich wyprawach? W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać różnego rodzaju legowiska outdoorowe. Cechuje je zazwyczaj duża wytrzymałość, odporność na deszcz oraz lekkość, która ułatwia ich transportowanie. Dostępne są również specjalne psie maty turystyczne – można je zwijać w poręczny rulon, dzięki czemu doskonale nadają się do noszenia przy plecaku. Pisząc o psach wyjątkowo aktywnych nie można nie napomknąć o typie pupila, którego zabawy często kończą się sporym bałaganem. Dla takich rozrabiaków najlepszym wyborem będzie legowisko plamo- oraz wodoodporne. Tego typu leża pokryte są powłoką chroniącą przed wchłanianiem się cieczy oraz zabrudzeń, oraz eliminującą różne bakterie.

Przytulny kącik

Wśród psów nie brakuje tzw. kanapowców, preferujących relaks w domowym zaciszu od ciągłej bieganiny po górach i polach. Planując prezent dla takiego psa, warto przede wszystkim przejrzeć ofertę różnego rodzaju legowisk krytych. Przyjmują one różne postacie: można znaleźć zarówno legowiska imitujące małą, miękką budę, jak i te przypominające przytulną jamę. To świetne miejsca dla wypoczynku dla spokojniejszych psów, które od czasu do czasu potrzebują chwilę spokoju w swoim własnym ciepłym i wyciemnionym kąciku. Najbardziej wymagających właścicieli psów powinny z kolei zainteresować tzw. legowiska luksusowe. Jedną z ich zalet jest to, że są nie tylko wygodne, ale również cieszą oko ciekawym designem, jednakże zazwyczaj posiadają szereg innych udogodnień takich jak materiał najwyższej jakości czy odpinane elementy ułatwiające transport oraz pranie. Należy mieć jednak na uwadze, że – jak to zazwyczaj bywa – luksus wiąże się tutaj z wyższą ceną.

Szukając idealnego legowiska mamy naprawdę duży wybór. Seniorom oraz psom chorowitym najbardziej przydadzą się legowiska ortopedyczne, podczas gdy dla aktywnych, uwielbiających długie wędrówki pupili najlepszym rozwiązaniem będą leża outdoorowe. Domownicy zaś do wyboru mają szeroki zakres legowisk krytych, a ich najbardziej wymagający właściciele – legowiska luksusowe cieszące oko ładnym wykonaniem i gwarantujące psu najwyższy komfort.