Higieniczne legowisko i czysty dom – preparaty dla psa i kota

Wraz z psem i kotem w każdym domu pojawia się brud i plamy. Młode zwierzęta potrafią zanieczyszczać meble i dywany w całym domu. Ich legowiska i kuwety, dla zdrowia wszystkich domowników, trzeba regularnie dezynfekować. Jakie preparaty wybrać, aby były skuteczne i bezpieczne dla zwierząt?

Czyszczenie legowiska

Miejsce do spania dla psa i kota powinno być zrobione z materiałów, które szybko schną i są łatwe w czyszczeniu. Niektóre posłania można prać w pralce, ale trzeba pamiętać, że pranie w standardowych temperaturach nie zabija wszystkich zarazków. Dlatego raz na jakiś czas trzeba użyć porządnego środka dezynfekującego.

Proszki i granulki

Bardzo wygodne preparaty do dezynfekcji legowisk, klatek, transporterów itd. Proszek służy do sporządzania roztworu, który nanosi się na czyszczoną powierzchnię. Takie preparaty zabijają bakterie, wirusy i grzyby. Są bezpieczne dla zwierząt i dla środowiska.

Płyny w sprayu

Łatwe w użyciu i tanie środki. Nie niszczą czyszczonej powierzchni. Zazwyczaj są hipoalergiczne i nie podrażniają delikatnej śluzówki nosa psa czy kota. Spray usuwa brud, dezynfekuje oraz likwiduje nieprzyjemny zapach.

Usuwanie zanieczyszczeń z mebli i dywanów

Nie da się utrzymać absolutnej czystości w domu, w którym są zwierzęta. Szczenięta potrzebują czasu zanim nauczą się, gdzie można załatwiać swoje potrzeby. Większe psy chodzą na spacery i często wracają brudne. Koty, chociaż są bardzo czystymi zwierzętami, lubią oznaczać mieszkanie i pozostawiają silny zapach. Najbardziej cierpią tapicerowane meble i dywany.

Środki na plamy z moczu

Na rynku są specjalne preparaty usuwające plamy z moczu. Występują zazwyczaj w sprayu. Ich działanie polega na rozkładaniu kryształków kwasu moczowego i białek. Dlatego zabrudzenia znikają wraz z nieprzyjemnym zapachem.

Usuwanie zapachu

Przy zwierzętach często udaje się uniknąć plam, ale zapach moczu pozostaje na meblach i dywanach. Można sobie z tym poradzić za pomocą specjalnych środków eliminujących nieprzyjemną woń. Spryskuje się nimi dywany i tapicerki. Po za tym, że dom lepiej pachnie, to zwierzę rzadziej znaczy teren.

Odplamianie dywanów i kanap

Przydać może się także odplamiacz sporządzony specjalnie na plamy pozostawione przez psy i koty. Do dywanów sprawdzają się preparaty w postaci pianki, którą można rozpylić i usunąć, bez użycia wody. Odplamiacze w płynie są wygodniejsze na kanapy i fotele. Przed zastosowaniem warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu, aby uniknąć zniszczenia mebli.

Pielęgnacja trawnika

Może się wydawać, że w domach jednorodzinnych problemy z czystością są dużo mniejsze. Kiedy pies może biegać po podwórku i spędza cały dzień na dworze – nie brudzi i nie siusia w domu. Ale w takim przypadku cierpią trawniki, na które zwierzęta się załatwiają. Na szczęście powstały płyny i spraye do ochrony trawnika przed szkodliwym działaniem moczu. Środki te zawierają bakterie i grzyby, które rozkładają mocz i zapobiegają wypalaniu trawy. Wiele z nich ma także właściwości odżywcze, dzięki czemu trawa szybciej i lepiej rośnie.