Jakie akcesoria będą przydatne przy posiadaniu małych psów i kotów?

Zarówno psy jak i koty należą do aktywnych zwierząt. Decydując się na umieszczenie ich w naszym życiu musimy pamiętać o tym, aby zapewnić im nie tylko warunki bytowe, ale i odpowiednio dużo atrakcji umożliwiających realizowanie naturalnych instynktów. Jakie zabawki i akcesoria najlepiej sprawdzą się w opiece nad tymi czworonogami?

Najlepsze zabawki dla kota

Chociaż powszechnie krąży opinia, że koty z natury są samotnikami, w praktyce one również wymagają naszej uwagi. Zaspokojenie instynktów łowcy w mieszkaniu bywa nie lada wyzwaniem. Do tego celu sprawdzą się zabawki wymagające aktywności zarówno od właściciela jak i od pupila. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju wędki, zakończone pluszowymi myszkami, rybkami a nawet naturalnymi piórkami. Odpowiednio dobrany sznurek pozwoli zarzucić przynętę, aby nasz kot nie tylko mógł ją złapać, ale także na nią zapolować. Obserwowanie tej czynności bywa naprawdę świetną rozrywką. Pamiętajmy, aby każdą zabawę łowiecką zakończyć nagrodą w postaci drobnego przysmaku, aby nie budzić frustracji, że zwierzakowi nie udało się zdobyć ofiary.

Koty muszą drapać. Jeśli ostro traktują meble, oznacza to, że albo mają problemy behawioralne, albo nie zapewniliśmy im innej formy ścierania pazurków. To również sposób na oznaczenie terenu. Na rynku znajdziemy ogrom różnego rodzaju drapaków. Jeśli decydujemy się na stojący, duży drapak, z domkami i hamakami, zwróćmy uwagę na to, aby był on wystarczająco stabilny. Chwiejne konstrukcje spowodują, że pupil nie tylko nie będzie zbytnio nimi zainteresowany, ale mogą też okazać się dla niego niebezpieczne. Równie dobrym, a przy tym ekologicznym rozwiązaniem, będą drapaki kartonowe, dostępne w większości sklepów zoologicznych. Ich tekstura jest bardzo satysfakcjonująca, koty lubią je również podgryzać.

Aktywne spędzenie czasu w psem

Psy, również te małe, preferują zwykle zabawy na zewnątrz. Dbając o bezpieczeństwo zarówno swojego zwierzaka, jak i otoczenia, pamiętajmy o doborze odpowiednich szelek na spacery. Sama obroża może nie być wystarczająco komfortowym rozwiązaniem, ale w nią również należałoby wyposażyć czworonoga. Koniecznie powinna znaleźć się na niej adresówka z imieniem i numerem telefonu, w razie zaginięcia naszego podopiecznego. Szelki natomiast świetnie sprawdzą się u psów, które szarpią za smycz lub nie przepadają za chodzeniem w obroży. Korzystanie z nich nie jest zbyt trudne. W dobrym rozmiarze, niekrępujące ruchów pupila staną się niezbędnym spacerowym akcesorium.

Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, pamiętajmy o zapewnieniu psu dodatkowych atrakcji. Aktywnym rasom wiele radości sprawi aportowanie. Do tego celu możemy użyć odpowiednich piłek. Dobrym pomysłem na zabawę jest również gra we frisbee. Bardziej kreatywnym właścicielom proponujemy ukrywanie smaczków na określonym terenie, które pies może wyszukiwać. Doskonale działa to na zmysł węchu. Podczas wspólnej rozrywki pamiętajmy o kontroli zachowania – przede wszystkim powinno być bezpiecznie, to my powinniśmy kontrolować sytuację. Każdą zabawę należy zakończyć wyciszeniem pupila.