Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Dieta w ogromnym stopniu odbija się na stanie zdrowia psa i jego samopoczuciu. Troska o ukochanego pupila nakazywałaby wybranie najlepszego dla niego sposobu odżywiania. Rynek karm obfituje w liczne marki i smaki, które powinny zadowolić każdego czworonoga. Produkty są zróżnicowane pod względem cenowym i jakościowym, a nie można również zapominać o wszechobecnym marketingu, który bardzo często zaburza rzeczywisty obraz sytuacji. Czym zatem należy się kierować przy wyborze karmy dla psa? Oto kilka wskazówek.

Cena karmy – czy jest istotna?

Wokół kwestii związanych z finansami zawsze narasta mnóstwo mitów i dalekich od prawdy przekonań. Podobnie jest w przypadku karm dla psów. Nie jest ani tak, że cokolwiek pies zje to będzie zadowolony, ani tak, że im droższa karma tym lepsza. Oczywiście, nie można liczyć na cuda i dobrą karmę w cenie pięciu złotych za kilogram, ale równie ważne jest, aby nie dać się złapać na tanie chwyty marketingowe producentów i nie kupować porównywalnie niskiej jakości produktów w kilkukrotnie wyższej cenie. Odwiedzając sklepy internetowe i stacjonarne, można się często przekonać, iż dokładnie ta sama karma sprzedawana jest za kwoty różniące się nawet o 60-80%.

W pewnym przybliżeniu przyjąć można, iż – uśredniając – kategoria przyzwoitych i dobrych karm zaczyna się od około 7-8 złotych za kilogram w promocji (co przekłada się na 9-10 złotych przy cenie regularnej).

Wybór karmy – czynniki kluczowe

Zdecydowanie najważniejszym aspektem przy wyborze karmy jest jej skład. Pełnia zdrowia i dobre samopoczucie psa zależy w ogromnej mierze od właściwie zbilansowanej diety. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze karmy?

  • Kolejność składników na etykiecie: dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa niezbędne jest dostarczenie mu dużych ilości białka. Analizując skład karmy warto przyjrzeć się temu, ile znajduje się w niej mięsa. Składniki uszeregowane są ilościowo – od tych, których jest najwięcej. Realny obraz karmy uzyskać można czytając pierwszych kilka pozycji. Zdarza się, iż produkt opisywano jako bazujący na indyku lub kurczaku, faktycznie zawiera go w około 5%.
  • Nazwy składników: należy unikać karm, które operują niezrozumiałymi lub niedookreślonymi sformułowaniami, jak np. drób (zamiast mięso z kurczaka). Ten sam produkt może zostać ukryty pod kilkoma nazwami, stąd na etykiecie niskiej jakości karmy znaleźć można np. pszenicę i jej inaczej nazwane pochodne.
  • Witaminy: informacje na opakowaniu mogą mieć mylący charakter, dlatego zawsze należy weryfikować je ze składem produktu. Szczególnie często dotyczy to witamin, których zawartość obiecują grafiki na froncie, a de facto są ich szczątkowe ilości, niezaspokajające zapotrzebowania zwierzaka. Jakość składników należy przedkładać ponad ich ilość.
  • Mikro i makroelementy: minerały niezbędne do życia to mikro i makroelementy (m.in. żelazo, miedź, cynk, potas, sód, jod, fluor, bor, chrom itd.), dobrze jeśli karma będzie je zawierała, aczkolwiek nie jest to konieczne. Przy wyborze karmy należy kierować się przede wszystkim zawartością białka (mięsa), a minerały w razie potrzeby można suplementować w innej formie.
  • Kształt: paradoksalnie największy niepokój powinny wzbudzać karmy o najładniejszym kształcie i kolorze. Daje to niemal pewność wysokiego stopnia przetworzenia produktów i zastosowania konserwantów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pupila.
  • Alergeny: specyfika niektórych ras oraz chów wsobny to główne przyczyny rosnącej podatności psów na różnego rodzaju alergie. Przed zakupem karmy należy dokładnie sprawdzić, czy nie zawiera ona substancji i składników, które zaszkodzą czworonogowi.

Karma sucha czy mokra?

Forma gotowej karmy nie jest kwestią najbardziej istotną, aczkolwiek każda z nich posiada swoje wady i zalety. Zwykło się uważać, iż karmy mokre są dla psa wygodniejsze w spożywaniu – wilgotne i miękkie kawałki z łatwością przedostają się przez przełyk. Jest w tym zapewne sporo racji, natomiast nierzadkie są sytuacje, w których psy przejawiają swego rodzaju awersję do tej formy posiłku. Karmy mokre są mniej przetworzone, a więc potencjalnie lepsze dla zdrowia. Spożycie posiłku pod postacią suchej karmy wywołuje odczucie wzmożonego pragnienia.

Karmy mokre są średnio droższe i nie nadają się do dłuższego przechowywania po otwarciu (co nie jest problemem w przypadku suchego pokarmu). Najważniejsze jednak jest porównanie składów obu typów produktów, ponieważ to z nich przede wszystkim wynikają korzyści dla zwierzaka, a nie z formy, w której otrzyma pożywienie.

Co oprócz gotowej karmy?

Najlepszym sposobem żywienia psa byłoby podawanie mu jak najmniej przetworzonych produktów. Realia są jednak takie, że codzienne gotowanie zróżnicowanych posiłków dla pupila byłoby dla większości właścicieli zbyt kłopotliwe. Nie oznacza to, iż w ogóle nie należy nic czworonogowi gotować. W zależności od możliwości czasowych i finansowych, powinno się wzbogacać dietę opartą na gotowej karmie o specjalnie przygotowane dla psa dania – dostosowane do jego preferencji.

Według schematu, posiłek przygotowany dla psa powinien zawierać (w mniej więcej równych proporcjach): mięso, warzywa i dodatek skrobiowy. Przez ostatni element rozumie się kasze, makarony i ryż. Do odpowiednich warzyw spokojnie zaliczyć można marchewkę, dynię, brokuł, buraki, paprykę, kalafior i cukinię. Głównym źródłem białka w takim posiłku będzie mięso, które serwować można bez istotnych ograniczeń – natomiast należy pamiętać, iż wiele ras jest szczególnie podatnych na alergie związane ze spożywaniem drobiu.